Lördag var det här! Och till lördagsgodis blev det dumlekakor. Fick receptet av en på jobbet. Och som vissa av er vet så avskyr jag att baka. Mest för att jag är så dålig på det. Ska det svälla så sjunker det, ska det vara löst så blir det hårt, ska det vara knaprigt så blir det mjukt. Ja, det blir liksom aldrig som jag tänker mig. Men detta recept var så lätt att till och med jag fixade det!
De är lätt beroendeframkallande och det säger bara swich så är de slut! Testa, de är värda varenda kalori!
Recept:
200 g margarin
1 dl strösocker
3 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
24 folieformar
24 st dumkekolor
1 ask noblesse
Så här gör du:
Blanda, margarin, strösocker, vetemjöl och bakpulver, ungefär som en pajdeg. Låt degen stå kallt i ca 30 min så att den blir lättare att hantera.
Rulla ut degen till en lång rulle och dela den i 24 delar. Sedan rulla man varje del till runda bollar. Lägg varje boll i en folieform. Tryck ner en dumlekola i varje boll. Tryck inte ner dumlen för hårt för då fastnar den i botten.
Grädda i mitten av ugnen i 200 grader i ca 12 min. Ta ut kakorna och lägg direkt över en noblesse på varje kaka, så de smälter.
Serveras efter de kallnat men är galet goda att äta varma med sked också!
.✣.☮.✭.⇞.✭.☮.✣.
Ha nu en toppenlördag!
Stor kram
Dumlekakor är en av mina favoriter, just för att de är så lätta att baka att t.o.m. jag kan göra det :) Och så är de så goda också!
Ja, jag håller med. Nom, nom, nom! :)
Kram